These translocation lines were generated from homeologous chromosome pairing, or mis-division and reconstruction of univalent chromosomes.
染易位有的来源于同祖对交换,有的来源于单价裂或断裂的重建。
声明:以上例句、词性分类均由互联网资源自动生成,部分未经过人工审核,其表达内容亦不代表本软件的观点;若发现问题,欢迎向我们指正。
So, Nielsen looks at something called the unit price.
尼尔森关注的。
So in 2019, the average unit price for diapers was 16.1 cents.
所以在 2019 年,纸尿裤的平均 16.1 美分。
The price for a unit is $69,500.
这一设备的69500美元。
Can you tell me what the unit price of such carpet is?
您能告诉我这种地毯的多少吗?
Your unit price is100 dollars higher than we want. Well, I suggest we meet each other halfway.
你们的比我们想要的格高出100美元。嗯,我建议各让一。
The cheapest ones cost more than $2,500 each, so he designed his own for half the price.
最便宜的超过 2,500 美元,因此他用一半的格自己设计了温室产品。
Mr Scholl is eyeing the upper end of that range, a potential market for 1,200 Overture 1s at $200m each.
绍尔如今关注的这一预测区间的上限,这一潜在的市场能够消费1200架2亿美元的“1号序曲”。
But the fact is your unit price is way over our limit.
但事实你们的远远超出了我们的限制。
But we think $2 is reasonable as a unit price.
但我们认为 2 美元的合理的。
EDWARD GREEN: With those figures you’re going to be very competitive.
爱德华•格林: 以我们给出的,你将会很有竞争力。
Due in large part to rust, the price of a pound of coffee for consumers in the U.S. jumped roughly 33% between '11 and '13.
2011~2013年间,消费者层面一磅咖啡的就上涨了约33%,此次上涨很大程度上都因为茎锈病。
One of the main things I learned was the unit price, like really paying attention to the unit price on a sticker.
我学到的主要内容之一, 就像真正注意标签上的一样。
Such courses, Hacker argues, are a remedy to the numerical illiteracy of adults who have completed high-level math like algebra but are unable to calculate the price of, say, a carpet by area.
哈克认为,这类课程对于缺乏算术能力的成年来说一种补救措施,他们虽然学完了像代数这样的高等数学,但却不会算格,比如按面积计算地毯的。
As far as Big Boss is concerned we have agreed on a unit price of 20 for 30,000, and I can’t go below that price for an order of this size.
仅就" 大老板" 我们同意给20的,但要购买3万件,对这样的订购量我不可能低于这个数。
关注我们的微信
下载手机客户端
划词翻译
详细解释